२०७९ जेष्ठ ३ मंगलवार

यौ’न सम्बन्धी यस्तो छ केही रोचक तथ्यहरु

दुनियामा जन्म, मृत्यु जस्तै स;म्भो’ग पनि शा’श्वत स”त्य हो । सृ’ष्टि च’क्र सं’चा’लन’का लागि यो अ’निवार्य स”र्त हो । यौ”न’ तथा स’म्भो’गको विषय मानिसले उमेर पुगेसँगै आफै जान्ने तथा सि”क्ने विषय पनि हो । तर दुनियाको अ’नि’वार्य तथा शाश्वत स”त्यको रुपमा रहेको से’क्स”का विषयमा धेरै तथ्य तथा स”त्यहरुका बा’रेमा हामी बे’ख’बर हुन्छौँ ।  कतिपय त”थ्यहरु त प’त्यारै न’ला’ग्ने पनि हुन्छन् ।

से’क्स सम्बन्धी केही’ त’थ्य यस्ता छन् : स’म्भो’ग’ले’ मानिसले पी’डा सहनसक्ने क्षमता बढाउँछ । स’म्भो’ग’को चरम सु’खका बे’ला स’रीरमा उ’त्सर्जन हुने हर्मोनले पीडा कम गर्दछ र पी’डा सहने सीमा पनि बढाइदिन्छ । एक स्वस्थ पुरुषले एक ह’प्तामा यति धेरै शु’क्र’किट स्ख’लन गर्न सक्छ की त्यसले वि’श्वका सबै महिलालाई ग’र्भा’धा’रण गर्न पुग्छ ।

पु’रु’षको यौ’नां”गबाट वि’र्य’ बाहिर नि’स्कि’एसँगै वि”र्यमा रहेका शु’क्र’कि’ट बाहिरी वातावरणमा केही सम्म मात्र बाँच्न सक्छन् तर यदि विर्य महिलाको यो’नी’भित्र प्र’वे’श गर्यो भने तीन देखि पाँ’च दि’न’सम्म बाँ”च्न सक्छन् ।

स’म्भो”ग ग’रेलगत्तै पि’सा’ब फेर्न गा’ह्रो” हुन्छ र पिसाब निकाल्नै कठीन हुन्छ । यसको कारण छ । किनकी स’म्भो”गका बेला स’रीरमा एन्टी ड्यु’रे’टिक अर्थात् पिसाब प्रति’रोधी ह’र्मो’न नि’स्कि’एको हुन्छ जसले पिसाबको प्रवा’ह रो’कि’दिएको हुन्छ । त्यसको असर स’म्भो’ग’को सत्र सकिएको केही समयसम्म पनि रहिरहनछ ।

स’म्भो’ग’का बेला पू’रै च’र’म आनन्द प्राप्त भएको क्षणमा महिलाको स्तनको आकार सामान्य भन्दा २५ प्रतिशत सम्मले बढ्ने गर्दछ । स”म्भो’ग तनाव निवारक औषधि पनि हो । से”क्स’को बेला उत्सर्जन हुने रि’ल्याक्सिंग ह’र्मो’नका कारण ब्लड प्रेसर कम हुन्छ र मू’ड पनि राम्रो हुन्छ ।

त्यसैले स’म्भो”ग’ले टाउको दुखेको त’था तनाव जस्ता कुरा शान्त गरिदिन्छ ।  अध्ययन अनुसार ह”प्तामा कम्तिमा पनि तीन पटक स’म्भो”ग गर्ने मानिसहरुमा बुढोपनाले छिटै सताउने समस्या कम हुन्छ । -एजेन्सीको सहयोगमा

 

२०७८ पुष २८, बुधबार प्रकाशित 1 Minute 174 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार