२०७९ जेष्ठ २ सोमबार

‘ज्ञानेन्द्र शाहिले प्रधानमन्त्री देउवाको सा”तो लि’ए। युट्युब बाटै (भि‘डियो हेेर्नुस्।

काठमाडौं – एमसीसीको वि”रोध गर्दै आएका सामाजिक अभि’या न्ता ज्ञानेन्द्र शाहीले ए’मसी’सी फि’र्ता लैजान अमेरिकालाई चेता व`नी दिएका छन् । शाहीले ए’मसी’सी अमेरिकाले फिर्ता नलगे अमे रिकनहरुले नेपालमा कु`टाई खाने दिन आउन सक्ने

भन्दै चे`तावनी दिएका हुन् ।शाहीले वोलेको यो भिडियो अहिले सा’ माजिक स’ञ्जालमा चर्चामा छ। ‘यो पैसा फिर्ता लै’जाउ अमेरिका हेर। कि`च’किच नगर’ उनले भनेका छन् ‘अहिले शा’न्त रुपमा तपा ईको र हाम्रो (अ मेरिका र हाम्रो)

स’म्वन्ध राम्रो छ। भोली अवस्था अ’मेरिकन दे`ख्यो की ठो’क्यो हो ला। अवस्था त्यो हुन्छ’शाहीले नेपाललाई अफ्गानिस्तान न’सम्झन पनि चे”तावनी दिएका छन् । ‘अमेरिकनलाई एउटा चे’ता’वनी के हो भने यो नेपाल हो अ’फ्गानिस्ता न सो’च्नु भएन’

उनले भनेका छन् ।उनले अमेरिकालाई आफनो पैसा फिर्ता लान आ’ ‘ग्रह गरे। ‘बाबा भगवान चाहिएन तिम्रो पैसा, फिर्ता लैजाउ। ५५ अर्व ले देश का, यापलट हुने भए १६ खर्वको वजेटको किन आवश्यक्ता पथ्र्यो यो देशमा’ उनले भनेका छन्–‘

एनसेलमा ६२ अर्व छ, त्यही पैसा उठाउन ५५ अर्वभन्दा वढि छ। हामीले मु,द्दा जितिदिएको छ, सजिलो पारि,,दिएको छ। ठुलठुला ब्यापारी विनो द चौधरी, तिनिहरुले ट्याक्स छ’लेको पैसा छ त त्यो ठो’क। १२ अर्व फोरजी घो”टाला छ। गोकुल””

वास्कोटा पनि छन् तिन, लाई ठो’क। अनि गगन कुमार थापा लगा यतका तीनटा नेताहरुले वाईडवडी काण्ड ५ अर्वको छ, त्यो ठोक। पैसा जति पनि छ नी नेपालमा, पैसाको स”मस्या होईन।’ नेपालमा पैसाको स”मस्या नभएको भन्दै उनले ५५ अर्वले देश

वन्ने भए १६ ख’र्वको वजेट कनि चा’हियो भन्दै प्रश्न गरेका छन् । ‘समस्या पैसाको होईन, स,मस्या का’र्यान्वयनको हो। अव फेरी ५५ अर्वमा मु,लुक कायापलट हुन्छ भने यो देशमा १६ खर्वको व’जेट किन आ’वश्यक्ता रु प’च्पन्नै अर्व राखिदिया भए

हुन्थ्यो नी।’– उनले भने।शाहीले प्रधानमन्त्री देउवाले ए’मसी’सी स’म्झौ ता प’ढ्दै नपढी वि”रोध गरिएको भनेर दिएको अभिव्यक्ति मा पनि आ,,पत्ति जनाए । उनले बरु प्रधानमन्त्री देउवाले चाहीँ स”म्झौता नपढेको जि’किर गरे ।उनले भने,‘हाम्रो बाजे प्रधान

मन्त्री देउवाले यो एम’सीसी सम्झौ’ता पढेको छैन भ’न्नुभयो, यो सम्झौता ७७ पृष्ठ लामो छ । ज्ञाने न्द्र बहादुर कार्कीले ह”स्ताक्षर गर्नुभएको छ । नेपालका धेरै नाग रिकले पढ्नुभएको छ । बरु, उहाँले पढ्नु भएको छैन ।’प्रधानमन्त्री देउवाले स’म्झौ’तामा।।

राष्ट्रघाती कहाँ छ रु भनेको उल्लेख गर्दै शाहीले सम्झौताका द’फा हरु समेत सा’र्वजनिक गरेका छन् । र, ती दफा नेपालको हितमा नरहेको उनको जि किर छ । उनले स’म्झौताको दफा ६। ८ नेपाल को हि’तमा नभ एको सु’नाए । उक्त द’फामा नेपालको

कानून लाग्दैन भनिएको शाहीले सुनाए ।त्यस्तै, धारा ३ को दफा ३–२ को च पनि नेपाल को हि,,तमा नरहेको सुनाए । उनले उ’क्त धा रामा स,म्पूर्ण बौ,द्धिक स’म्पत्तिमा अ’मेरिकाको पूर्ण अ’धिकार हुने कुरा उ’ल्लेख गरिएको ज’नाए ।त्यस्तै, धारा ३

को ८ (क) मा परियोजनाको ले’खापरीक्षण अ’मेरिकाले मात्रै गर्न सक्ने कुरा लेखिएको पनि उनले उल्लेख गरे । धारा ५ को ‘क’ र ‘ख’ अमेरिकाले चा,,हेको बेला यो सम्झौता जु’नसुकै बेला खा’रेज गर्नसकिने कुरा रा’खेको र यो पनि नेपालको हितमा

नरहेको शाहीले दा,बी गरे । प्रधानमन्त्री देउवाले आफूले हेर्दा सम्झौ तामा राष्ट्रघात कहीँ पनि नदेखेको कुरा उल्लेख गर्दै शाहीले प्रधान मन्त्री देउवा नै राष्ट्रघाती नेता भएको ग”म्भीर आ’रोप लगाए । कोशी सम्झौता, गण्डक स’म्झौता र महाकाली

सन्धि गर्दा देउवा को महत्वपूर्ण भूमिका रहेको पनि उनले सु’नाए ।त्यस्तै, उनले ६० लाख भारतीयहरुलाई नेपाली नागरिकता वि’तरण गर्ने का,ममा पनि देउवा मुछिएको ब’ताए । उनले भ ने,‘महाकाली सन्धी त तपाईले नै गरेको हो ।

प्रधानमन्त्री देउ वाज्यू, तपाईं रा,ष्ट्र,घाती हो । तपा,ईँको भ,रोसा छैन् । हिजो पनि राष्ट्रघाती काम गर्नुभयो, आजपनि गर्न खो’ज्दैहुनुहुन्छ तर हामी गर्न दिँदैनौं ।’उनले वल्र्ड बैंक र एडिबीमा अन्तर्राष्ट्रिय कानू न लाग्ने तर, ए’मसी’सीमा अन्तर्राष्ट्रिय कानुन

नला ग्ने स्मरण गराए । उनले भने,‘प्रधानमन्त्रीज्यू ले एडिबी र वल्र्ड बैंकबाट ऋ’ण लिएको कुरा गर्नु भयो, अनि यो अुनदान किन नलिने रु भन्नुभयो ।तर, म भन्छु एडिबी र वल्र्ड बैंकमा अन्तर्राष्ट्रिय का’नून लाग्छ । ए’मसी’सीमा लाग्दैन नि, देश बेच्ने

अधिकार तपाईँलाई छैन् । ए’मसी’सी, वल्र्ड बैंक र एडिबी फरक कु रा हो । एमसीसीले नेपालको कानून मान्छु भनेर कहाँ भनिएको छ ?’उनले नेपालीहरु वीर गोरखालीको स’न्तान भए को उल्लेख गर्दै आफूहरु भिखारीको स’न्तान नभएको पनि

स्प,ष्ट पारे । उनले भने–‘हामी भि,खारीको सन्तान हो,ईनौं । कसैले दिएको भीख लिँ,दैनौं । परि,श्रम गरेर आफ्नो गु’जारा च’लाउँछौं ।’उ नले देश ब,नाउनको लागि नेपालभित्रै भएका ठूला ठूला घो’टाला र कर छलीको घ’ट्ना उल्लेख गर्दै त्य,सबाट पैसा उठाउन पनि आ”ग्रह गरेका छन् ।

२०७८ माघ २, आईतवार प्रकाशित 1 Minute 207 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार