२०७९ जेष्ठ ४ बुधबार

त्यो समय उसलाई भेटेको भए की उसको ज्यान लिने थिएँ की मेरो भन्दै रबिना वादी मिडियामा (भिडियो सहित)

रविना वादी नेपाली युवती हुन् । अहिले उनी भारतीमा बस्छिन् । विभन्न कारणले समय समयमा चर्चामा आइरहने कलाकार तथा मोडल रबिना बादीको पुन अर्को बिषय एकाएक चर्चामा आएको छ ।

तिन वर्ष पछि एकाएक मिडियामा देखिएकी रबिना बादीले आँफु तिन बर्ष अघि डिप्रेसनमा जानुको सम्पूर्ण कारण खोलेकी छन् । रबिनाले आँफु ठिक हुँदा पनी गलत बनाइदिनुले पनी डिप्रेसनमा गएको बताउंदै डिप्रेसन हुनुको कारण साथै डिप्रेसन बाट बच्न के गर्नुपर्छ भन्ने बारे आफ्नो अनुभब सुनाएकी छन् ।

कोहो भन्ने नाम नखुलाई उनले भनिन् त्यो समय उसलाई भेटेको भए की उसको ज्यान लिने थिएँ की मेरो, रबिनाले त्यो समय बार बार ज्यान फाल्ने प्रयास गरेपनी आफ्नो छोराको अनुहार सम्झिएर मृत्यु नजिक पुगेर पनी फर्किएको कुराकानीमा सुनाइन् ।

आँफुलाई कसरी डिप्रेसन जस्तो अत्यन्त खतरनाक रोग बाट मुक्त गर्न सकिन्छ भन्ने बारे आफ्नो अनुभवका आधारमा उनि संग गरिएको कुराकानी को पुरा भिडियोमा हेर्नुहोला

 

थप समाचार – वि’वा’दका विच सोलु करिडोरको काम सकियो- स्थानीयको अ’व’रो’ध र वि’वा’द’का विच सोलु करिडोरको काम सम्पन्न भएको छ । १३२ केभी डबल सर्किट रहेको करिडोरको प्रसारण लाइनको टावर, तार वि’छ्याउने लगायतका महत्वपूर्ण कामहरु सम्पन्न भएको हो ।

अवको केहि दिन भित्र बिद्युत प्रवाह परीक्षण गरि राष्ट्रिय लाईनमा प्रशारण दिने तयारी भईरहेको आयोजनाका प्रमुख जनार्दन गौतमले बताए । ३०२ वटा टावर रहेको प्रशारण लाईनमा सोलुदेखि सिराहासम्म ८९.५ किलोमिटर लम्वाई रहेको छ ।

सोलुको दूधकुण्ड नगरपालिका वडान. ११ तिङ्लामा सबस्टेशन निर्माण गरी सुरु गरिएको आयोजना छैठौँ पटक म्याद थप गरी सम्पन्न गरिएको उनले बताए । कटारी नगरपालिका ४ मरुवा, सम्ले, बरमझिया क्षेत्रमा स्थानीयले अवरोध गरेपछि विगत तीन बर्षदेखि आयोजनाको काम प्रभावित हुँदै आएको थियो ।

सन् २०२० जुलाई १५ मा सक्ने शर्तसहित सुरु गरिएको काममा स्थानीयले करिव डेड दर्जन घर र करिव ७० परिवारका खेतीयोग्य जमिन मासिने भन्दै अवरोध पुर्याएका थिए । नेपाल विद्युत प्राधिकरणले सोलु कोरिडोरमा निर्माणाधीन ३२५ मेगावाट विद्युत् खरिद–बिक्री सम्झौता (पीपीए) गरेको छ ।

२०७२ चैतमा भारतीय कम्पनी मोहन इनर्जी कम्पनी प्रालिसँग प्राधिकरणले तीस महिना भित्र सम्पन्न गर्ने गरी प्रसारण लाइनको ठेक्का सम्झौता गरेको थियो । प्रसारण लाइन निर्माणमा ढिलाइहुँदा उत्पादन खेर गईरहेको थियो । आयोजना राष्ट्रि«य प्रसारण लाइनमा नजोडिदा २०७६ माघ २० देखि व्यावसायिक उत्पादन गर्दै आएको सोलुखोला जलविद्युत् आयोजनाको २३ मेगावाट मध्ये ४.५ मेगावाट बाहेक सबै बिजुली खेर गईरहेको थियो ।

नेपाल सरकार तथा प्राधिकरणको लगानी र भारतीय एक्जिम बैंकको सहुलीयतपूर्ण ऋणमा निर्माण भइरहेको प्रसारण लाइन ठेकेदार छनौटमा भएको विवादकाकारण झण्डै दुई वर्ष ढिला गरी सुरु भएको थियो । ठेकेदार छनौट र स्थानीयको विवादका कारण आयोजना निकै ढिला गरी सुरु भएको थियो ।

प्रशारण लाईन निर्माणगर्दा १८ मिटर चौडाईको करिब ३ किलोमिटर लम्बाई रहदा चामल खाने आफ्ना सबै जग्गा सकिने डरले अवरोध गरिएको स्थानीय देवी थापा बताउँछन् । विवादित क्षेत्र उदयपुरमा १४१ वटा टावर रहेका छन् त्यसमध्ये मरुवा क्षेत्रमा १० वटा टावर रहेका छन् ।

स्थानीयको मागका विषयमा कटारी नगरपालिकाको अग्रसरतामा राजनीकित दल, प्रशासन, सरोकारवाला विचको अंन्तरसंम्बाद पछि टुगिंएको मेयर ज्ञानेन्द्र श्रेष्ठले बताए । धानखेतबाट करिडोरको टावर लैजादा आफुहरु मर्कामा परेको भन्दै स्थानीयले एलाईमेन्ट परिवर्तन गरी लैजान माग गर्दै अवरुद्ध गर्दै आएपछि सहमतिका प्रयासहरु खोजिएको उनले बताए ।

यता आयोजनाले भने एलाईमेन्ट परिवर्तन गर्न नसक्ने बताएपछि मरुवा क्षेत्रका स्थानीय आन्दोलनमा उत्रिएका थिए । आपूmहरुको घर र धान फल्ने खेत नै प्रभावित भएकोल विकल्प खोज्न उनीहरुले तीनै तहका सरकारसँग माग गर्दै आएका थिए ।

नेपाल सरकारको उच्च प्राथमिकतामा रहेको राष्ट्रिय गौरबको आयोजना निर्माणमा स्थानीयले अवरोध पुर्याएपछि प्रशासनले ठुलो संख्यामा सुरक्षाफौज परिचालन गरेर काम अघि बढाएको थियो । सुरक्षा घेरमा काम अघि बढाएपनि स्थानीयले अवरोध जारी राखेपछि पटक पटक झडप हुँदै आएको थियो ।

दिनहु झडप घाईते हुन थालेपछि वार्ताद्धारा किसानलाई भोगचलन गरेको जग्गा मध्ये आयोजनाबाट प्रभावित भएको क्षेत्रफलको न्युनतम मूल्य निर्धारण गरी मुआब्जा दिने र ऐलानी जग्गाको हकमा क्षतिपुर्ति दिने सरकारले निर्णय सँगै कामले गति लिएको मेयर श्रेष्ठले बताए ।

आयोजना प्रमुख गौतमकाअनुसार मुआव्जा वितरणका लागि सरकारले चार करोड ५० लाख रकम निकासा गरेकोमा हालसम्म तीनकरोड रुपियाँ भुक्तानी भईसकेको छ । यो सँगै आयोजनाको निर्माण खर्च करिव दुई अर्व ५० करोड पुग्ने उनको भनाई छ । क्याप्सन सोलु करीडोर १३२ केभि प्रसारण लाइनको विवादित क्षेत्र कटारी नगरपालिका वडा नं ४ मरुवा क्षेत्र । मुख्यविवादित क्षेत्रमा तार टाग्दै कामदारहरु ।

२०७८ पुष १२, सोमबार प्रकाशित 1 Minute 106 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार