२०७९ जेष्ठ ९ सोमबार

खाना खानुअघि मात्र यी चिज से’वन गर्नुहोस् , सजिलै घट्नेछ तौल

 

काठमाडौँ । आजको समयमा मोटोपनाका स”मस्याहरू धेरै छि’टो बढ्दैछन्। शरीरमा मो’टोपना हुनाले धेरै रोगहरु नि’म्त्याउँछ।

अ”त्यधिक मोटाईको का’रण, तपाईंलाई उच्च र’क्तचाप, कोलेस्ट्रॉल, चिनी जस्ता रो’गहरू हुने स”म्भावना बढेको हुन्छ। तपाईंकोशरीरका अन्य सबै अं’गहरूमा बोसो लागेमा त ठिक छ तर तपाईंले क’हिल्यै पेटमा बोसो बढ्न दि’नु हुँदैन।

मोटो पेट भित्र थु’प्रै रोगहरूको ख’तरा छ। तपाईंले देख्नु भएको हो ला कि केहि व्यक्तिहरूको  सामान्यतया हात र खु’ट्टा ठिक नै हुन्छ तर तिनीहरूको पेट बाहिर नि’स्कने गर्दछ। यो तपाइँको ग’लत खाने बानीको का’रणले हो।

यदि तपाईंको क’म्मर फै’लिएको छ वा पेट आएको छ भने, तपाईंले यसलाई कम गर्न प्रयास गर्न सुरु गर्नुपर्छ। ठुलो कम्मरलाई सानो ब नाउँनाले राम्रो मात्रै देखिँदैन यसले स्वास्थ्यमा ला’भ पनि पु’र्याउँदछ।

मानौं तपाईं आफ्नो बोसो पेट र ठुलो मोटो कम्मरलाई सानो बनाउने प्र’यास गर्नुभएकै हो भने यसको लागी के गनुपर्छ भन्ने कुरा जा’न्नैपर्ने हुन्छ।

यदि तपाईं आफ्नो बोसो कम्मर पातलो गर्न चा’हनुहुन्छ भने पहिले व्या’याम सुरु गर्नुहोस्। योग, व्यायाम वा केही दिनको लागि प्र’त्येक दिन च’लाउने जस्ता चीजहरू गर्नुहोस्।

यदि तपाइँ चाहनुहुन्छ भने, तपाइँ जिममा पनि सामेल हुन सक्नु हुन्छ। तर यी सबै चीजहरू गरेर पनि तपाईंको क’म्मर सोचेजस्तो पातलो हुनेछैन।

तपाईंले देख्नुभएकै होला धेरै व्यक्तिहरु जिममा जाने र नि’यमित व्या’याम गर्ने गर्ने गर्दछन्। यस्तो अवस्थामा उनीहरूको बाइसेप्स ९मांसपेशीहरू० बनाइन्छ तर कम्मर अ’झै पातलो हुँदैन। यो किन भने व्यायामले क’म्मर पातलोमा २० प्रतिशत भू’मिका खेल्छ जब कि तपाइँको खानाले ८० प्रतिशत काम गर्दछ।

यदि तपाईं वास्तवमै आफ्नो क’म्मर स्लिम गर्न चाहनुहुन्छ भने, तपाईंले आफ्नो खाना र पेय पदार्थमा नि’यन्त्रण गर्नुपर्नेछ। सबै भन्दा पहिले, तपाईं बजार को जंक फूड खान रो’क्नुहोस्।

तपाईंले खानामा तरकारीहरू, सलाद, अंकित अनाजहरू र फलहरू अ’धिक मात्रामा खाने गर्नुहोस्। एक पटक पूर्ण खानाको साटो तपा ईले दिनको चारदेखि पाँच प’टक थोरै खानु पर्छ।

यसमा तपाई दुई पटक मु’ख्य खाना खान सक्नुहुनेछ र बाँकी समय अन्य स्वस्थ चीजहरू खान सक्नुहुनेछ। खाना खानु भन्दा १ घण्टा पहिले यो खानाले क’म्मरलाई चाँडै घ’टाउँदछ।

अब हामी तपाइँलाई तपाइँको फै’लिएको क’म्मर पातलो गर्न उत्तम र प्र’भावकारी तरिका ब’ताउन जाँदैछौं । जब तपाईं आफ्नो मुख्य खाना जस्तै खाजा वा बेलुकाको खाना खानुहुन्छ, तब कच्चा तरका रीहरू र स’लाद त्यो भन्दा एक घण्टा अघि खानुहोस्।

यसमा काँक्रा, गाजर र फूलगोभी सबैभन्दा फा”इदाजनक हुन्छ। तपाईंले तिनीहरूलाई एक घण्टा पहिले काँ’चो खानुपर्दछ। यी तर कारीहरूको मात्रा वा सलाद सामान्य राख्नुहोस्। उ’दाहरण को लागी, एउटा कचौरामा वा प्लेट मा काटे पछि जति तपाई काँचै खा’नसक्नुहुन्छ त्यति खानुहोस्।

धेरै मानिसहरू खानाको साथमा सलाद पनि खान सक्छन्। तर यदि तपाइँ एक घण्टा पहिले यो खानुहुन्छ, भने यसले तपाइँको पाचन प्र णालीलाई अ’झ स’क्रिय बनाउँछ। यस का’रणले गर्दा, जब तपाइँ य स्ता खाना खान्नुहुन्छ, यसले तपाईको पेटको बोसो स’जिलै ह’टाउन मदत गर्दछ।

 

२०७८ पुष १६, शुक्रबार प्रकाशित 1 Minute 147 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार