२०७९ जेष्ठ ९ सोमबार

गैंडाले खेत जोत्ने अचम्मका किसान, हेर्ने मान्छे चकित (हेर्नुस् भिडियो)

गैँडा पञ्जामा बिजोर औंला हुने समुहका पाँच वर्तमान प्रजातिहरू मध्येको एक हो। यिनका प्रजातिहरू मध्ये दुई अफ्रिकामा पाइन्छन्। गैँडा एक शाकाहारी जनावर हो। यसको शरीरमा एक मोटो सुरक्षात्मक छाला हुन्छ।

गैंडा एक पटक युरोप, एसिया र अफ्रिकाभरि धेरै ठाउँमा घुम्ने गर्थे र प्रारम्भिक युरोपेलीहरूलाई चिनिन्थ्यो जसले तिनीहरूलाई गुफा चित्रहरूमा चित्रण गर्थे। 20 औं शताब्दीको सुरुमा, 500,000 गैंडा अफ्रिका र एशियामा घुमे ।

1970 सम्म, गैंडाको संख्या 70,000 मा झर्यो, र आज, लगभग 27,000 गैँडाहरू जंगलमा छन्। धेरै कम गैँडाहरू राष्ट्रिय निकुञ्जहरू र आरक्षहरू बाहिर धेरै दशकहरूमा लगातार शिकार र बासस्थानको क्षतिको कारणले जीवित छन्।

कालो, जाभान र सुमात्रानका तीन प्रजातिका गैँडा संकटमा परेका छन्। आज, जाभान गैंडाको सानो जनसंख्या इन्डोनेसियाको जाभा टापुको उत्तरी छेउमा रहेको एउटा मात्र राष्ट्रिय निकुञ्जमा पाइन्छ ।

जावान गैंडाको मुख्य भूमिको उप-प्रजाति भियतनाममा २०११ मा लोप भएको घोषणा गरिएको थियो । सफल संरक्षण प्रयासले ठूला एकसिङ्गे (वा भारतीय) गैँडाको संख्या २० औं शताब्दीको अन्त्यमा करिब २०० बाट बढेर आज ३,७०० पुगेको छ ।

ठूलो एक-सिङ्गे गैंडा एशियाको सबैभन्दा ठूलो सफलताको कथाहरू मध्ये एक हो, महत्त्वपूर्ण जनसंख्या वृद्धि पछि तिनीहरूको स्थिति लोपोन्मुखबाट जोखिममा परेको छ ।

यो त भयो गैंडाको विषयमा केहि जानकारी । आज हामीले एउटा एस्तो रोचक विषय लिएका छौँ, जसले तपाईँलाई अचम्मीत बनाउने छ । हामीले देख्दै, सुन्दै र भोग्दै आएका छौँ, खेत जोट्नका लागि गोरुको प्रयोग गरिन्छ, विशेष गरी ग्रामीण भेगमा ।

तर एक किसानले खेत जोट्नका लागि गैंडाको सहयोग लिएका छन् । थप जानकारीका लागि यो भिडियो हेर्नुहोस्

 

२०७९ बैशाख १९, सोमबार प्रकाशित 1 Minute 4598 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार