२०७९ असार १७ शुक्रबार

एउटा त्यस्तो रुख जसमा फल्छ ४० थरीका फलफूल (हेर्नुस् भिडियो सहित )

एउटै रुखमा ४० थरीका फलफूल फलेको कहिल्यै देख्नुभएको छ । तर यस्तो वृक्षको विकास भएको छ, जहाँ एकैपटक ४० थ रिका फलफूल फल्छन् । यहाँ आँप र सुन्तला तथा आरु र अ न्य थुप्रै फलफूल एकसाथ फल्छन्, लटरम्म ।

न्युर्योकका एक व्यक्तीले त्यस्तो अद्भूत वृक्षको विकास गरेका हुन् । साम भान अकेन पेशाले चित्रकलाका प्रोफेसर हुन् । तर उनी किसानको परिवारमा जन्मिए । त्यसैले आफ्नो पुर्खौली पे शा छाडेनन् र निरन्तरको लगावपछि उनले यस्तो अद्भूत वृक्ष विकास गरे ।

उनले धेरै थरिका फलफूल फल्ने वृक्षको विकास भने सन् २००८ मै गरेका थिए । चिप ग्राफ्टिङ नामक प्रविधिबाट यस्तो विकास संभव भएको हो । रुखको एउटा हांगा जसमा फूल र किरासमेत मिसिएको होस्, त्यस्तो टुक्रालाई अर्को एउटा ठूलो वृक्षमा मिल्ने

तरिकाबाट उनले राख्ने गरेका छन् । इलेक्ट्रिक टेपको मद्धतले उनले उक्त टुक्रालाई अर्को रुखमा मिसाउँछन् । त्यसपछि उक्त रुखमा टुक्राको मिश्रण हुन्छ र बिस्तारै दुबै एकैलाग्न थाल्छन् ।

सुरुआतमा अकेनले फूलमा यस्तो प्रयोग गरेका थिए । उनले बिस्तारै केही महिनामा नयाँ नयाँ तरिकाले प्रयोग गर्दै गए र स फलता हासिल गरे । उनले अहिले २१ वटा वृक्ष निमार्ण गरिस केका छन्, जसमा एकसथा ४० थरिका फलफूल फल्छन् । सा तवटा रुख न्युर्योकमा छन् भने बाँकी अमेकिाका अन्य भागमा ।

रुखलाई विभिन्न किटाणुबाट बचाउनु र त्यसको ध्यान दिन महत्वपूर्ण पाटो रहेको उनी बताउँछन् । उनी अमेरिकाको अन्य राज्यमा रोपेका वृक्ष हेर्न कम्तिमा ३ वर्षसम्म वर्षमा दुई पटक जान्छन् ।

२०७९ बैशाख २१, बुधबार प्रकाशित 1 Minute 2189 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?