२०७९ असार १२ आईतवार

मतगणना प्रक्रियामा यस्तो गरे पछि बालेनको आ”पत्ति, लेखे यति लामो स्टाटस

काठमाडौँ महानगर`पालिकामा मेयर पदका स्वतन्त्र पदका उम्मेद`वार बालेन साहले मत`गणना प्रक्रियामा आ’पत्ति ज नाए`का छन् । मतगणना गर्दा पाँच जना स्वतन्त्र उम्मेद`वार को एकजना प्रति`निधि राख्ने कुरामा साहले आ`पत्ति जनाए का हुन् ।

सामाजिक सञ्जालमा बालेनले लेखेका छन्, ‘मतगणना गर्दा पाँच जना स्वतन्त्र उम्मेद`वारको एकजना प्रतिनिधि भन्ने कुरा आयो । सबै उम्मेद`वार बराबर भनेर लोक`तान्त्रिक पद्धतिको निर्वाचन भएको छ । उम्मेदवारी दिने समय होस् वा शुल्क वा प्रक्रिया, कतै पनि पार्टीगत उम्मेदवार र स्वतन्त्र

उम्मेदवारको भिन्नता सोचिएको छैन । हरेकलाई हरेकसँग प्रति स्पर्धी मानिएको छ । हरेकले पाउने प्रत्येक मतको ‘मतभार’ ब राबर छ । यस्तोमा दलगत र स्वतन्त्र भनेर गणनामा किन फर क गर्न खोजिदैछ ?

स्वतन्त्रहरू आफैमा फरक फरक विचार, समूह र उम्मेदवार हुन् । उनीहरू आफै बिचमा प्रतिस्पर्धा हुन्छ । यस्तोमा पाँच जना स्वतन्त्र भनेर के आधारमा एकै डालोमा राखिएको हो ?

कुन कुन विचार`धारा वा सम्बन्धले पाँच जना स्वतन्त्र उम्मे दवारले एकजना मात्रै प्रतिनिधि छान्ने हो ? पाँचजनाले एक जना मात्रै प्रतिनिधिको छनौट गर्ने प्रक्रिया र विधि के हो ? आयो`गले सो किसि`मको चुनावका लागि

बनाएको कार्य`विधि कहाँ छ ? पक्कै पनि यसको लोक`ता न्त्रिक जवाफ छैन । र यसैले, सामान्य प्रावि`धिक कुराहरूमा सम्झौता नगर्न लोकतन्त्रसँग र आफ्नो प्रतिनिधि राख्न

पाउने उम्मेद`वारको अधिकारसँग खेलबाड नगरियोस् । ५ ज  ना स्वतन्त्रको एकजना साझा प्रतिनिधि भन्ने कुरा कानुनी, व्य  वहारिक र लोक`तन्त्रको कसीमा हदैसम्मको अ’न्याय`पूर्ण छ र यो लोकतन्त्रको विरु`द्धमा छ ।

यसले विवा`दको सिर्जना गरेर मत`गणना नै शान्तिपूर्ण हुँदैन कि भन्ने शं’का उ’त्पन्न गराउँछ । यसप्रति निर्वाचन आयोग स जग बनोस् । र, हरेक स्वतन्त्र उम्मेदवार`लाई पनि आफ्नो प्र तिनिधि मत`गणनामा सामेल गर्न दिओस् । – रातोपाटी

२०७९ बैशाख ३१, शनिबार प्रकाशित 1 Minute 1181 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?